Почетна  //  Најаве  //  Најаве  //  Четвртак, 13. јун 2019. године Мултимедијална представа
Четвртак, 13. јун 2019. године Мултимедијална представа

Четвртак, 13. јун 2019. године у 14 часова

Специјална библиотека за слијепа и слабовида лица РС Бања Лука , Дис-Позориште младих Бања Лука и ЈУ Народна библиотека "Филип Вишњић" Бијељина организују мултимедијалну представу "Хелен Келер"

Кроз фантастичну причу о хероини Хелен Келер слијепој и глувонијемој америчкој књижевници указати на све оне који су дијелили сличну судбину.
Хелен је феномен и импресионирала је не само стручну, него и ширу јавност. Несвакидашњи живот и изнимно стрпљење уродили су несвакидашњим резултатима. С десет година Хелен је подстакнута причом о глувонијемој Норвежанки Рагнхилд Ката, покушала производити говор. Такођер је могла разумјети људе. Успијевала је то додиром њихових покрета уснама. С 14 година уписала се у специјалну школу за глуву дјецу и посветила се учењу језика. Студирала је стране језике, а специјализирала се за енглеску књижевност. У вријеме студија настају и прва њезина дјела. Аутобиографска књига „Мој живот“ постала је прави бестселер и превођена је на многе језике. Упознала је многе познате особе свога времена, а неки од њих сматрали су је правом хероином. Живјела је у мраку и тишини, али је пронашла начине како доживјети свијет око себе. „Знам да је свијет који видим својим прстима живахан, шарен и задовољавајући“, писала је. Уз књижевни рад Хелен је била активна у Америчкој фондацији за слијепе, радила је на просвјећивању и сензибилизирању јавности за проблеме слијепих и глувонијемих те на побољшању државне бриге за слијепе. У тој је мисији обишла четрдесетак земаља. За свој је рад добила бројна признања и почасне титуле. Поткрај свог необичног и узбудљивог живота изјавила је: Слијепа сам, али видим; глува сам али чујем.

Ову мултимедијалну позоришну представу радили смо пажљиво и дуго у тиму особа са инвалидитетом који се баве културом.
Представа која подсјећа на успјех Хелен Келер реализовали су глумци нашег позоришта и глумци с инвалидитетом (двоје глувих и једна слијепа особа), и надамо се да ће ова представа потакнути нашу публику да мало више обратите пажњу на ове људе који понекад остају невидљиви.

Велика сала библиотеке
Улаз слободан