Представљање књиге "Адреса" аутора Драгана Великића
Уторак, 25. фебруар 2020. године у 18 часова

Велика сала библиотеке
Улаз слободан

Нови роман двоструког добитника Нинове награде.

На средњоевропској мапи Великићеве књижевне географије Београд се често појављивао, али је у роману Адреса престоница Србије главни трагичар ове савремене повести. У свести главног јунака Владана Тодоровића, документаристе у Музеју поште, јављају се слике града који је пролазио кроз разнолике фазе разарања, од турских времена до данас.

Шетајући улицама и парковима он саставља свој „запис тескобе“, својеврстан досије града и себе у њему, настојећи да призове слике прошлости и у њима пронађе смисао данашњег стања духа и општег пропадања. Отворено ангажован, кроз упечатљив лик Владана Тодоровића, згађеног усудом накарадне власти и ропског менталитета, сопственом земљом која се нашла на „европској депонији“, Великић у свом новом роману, ипак, овом гласном размишљању о судбини нације не допушта да превлада над препознатљивом магијом приповедања, већ успева да ухвати најтананије преливе осећања, да оцрта карактере у неколико потеза и истовремено пружи изузетан читалачки ужитак.

„Волт Витмен у Београду, Бора Станковић под емиграцијом, стрељање стрипаџије, надреалисти у Врњачкој Бањи, први српски супермен Алексић зубима зауставља авион! Све је то, и још много шта интригантно и запаљиво сложено у Великићевом роману. Који, не случајно, али са двосмисленим намерама има поднаслов ’београдски роман’. Забавна, горка, опомињућа књига.“ Милан Влајчић

„Драган Великић у роману не описује, већ поставља град – Београд – који се осећа нежно, сурово и равнодушно: телом, ауром, кожом, умом, ноктима и погледом који жуди за одласком. Београд се одиграва у роману, сам град на асфалту, у лифтовима, хаусторима и бочним улицама са свим цитатима туђих живота…“ Мишко Шуваковић