Децембар 2020

Несрећа без жеља - Петер Хандке

„Једна од најбољих и најважнијих књига нашег времена.“ Карл Уве Кнаусгор

Мајка Петера Хандкеа била је невидљива жена. Целог живота, који је захватао нацистичку еру, рат и послератну потрошачку економију, борила се да не показује осећања, само да би стигла до страшног закључка: „Уопште више нисам људско биће.“ У несрећи обично постоји жеља да се из ње изађе, док је несрећа Марије Хандке била тотална, несрећа без жеља, која ју је могла одвести једино ка самоубиству. У 51. години убила се прекомерном дозом таблета за спавање.

Неколико недеља по њеној смрти, Петер Хандке почиње да бележи оно што зна, или мисли да зна, о својој мајци, да исписује странице о њеном животу и смрти пре него што га превладају „крајња потреба за саопштавањем и крајња онемелост“. Па ипак, искуство неизрецивог, које означава тугу и љубав, лежи у срцу ове кратке и дубоко потресне књиге, можда најбољег достигнућа великог савременог писца.

„Док уживање, ако је то права реч, у читању Хандкеа произлази из егзистенцијалних претпоставки његове приче, важно је схватити да самоубиство – стварност, а не идеја – није егзистенцијална дилема, вец́ крајњи, трагични исход патње.“ Los Angeles Times

„Хандкеово ремек-дело. Сажет, па ипак зачудно детаљан портрет мајке, којој су историја и животне околности готово избрисали идентитет.“ New York Review of Books

Љубав у доба колере - Габријел Гарсија Маркес

„Глас Гарсије Маркеса овде достиżе један ниво који је у исто време класичан и говорни, који се прелива који је и чист, у стању да хвали и куне, да се смеје и плаче, да приповеда и пева, да пада и лети када је то потребно.“

Thomas Pynchon, "The New York Times"

Историја љубави измеду Фермине Дасе и Флорентина Арисе, у окруżењу једног лучког града Кариба, која траје дуżе од шездесет година, моżе да личи на мелодраму контрадикторних љубавника која је на крају савладана милошћу времена и снаге њихових осећања. Гарсија Маркес са задовољством употребљава већину класичних ресурса традиционалних серија. Али овај пут, сценарио и ликови су као тропска смеша биљака и глине, коју рука мајстора обликује и измишља на своје задовољство, да би је на крају довео на територије митова и легенди. Сокови, мириси и укуси тропских предела хране једну халуцинаторну причу која овог пута стиżе на осцилирајућа врата срећног краја.

Узнемирени људи – Фредерик Бакман

Најлуђи роман Фредрика Бакмана! Неразумно непристојна комедија.

Током разгледања стана који се нуди на продају један пропали пљачкаш банке закључаће се с иритантно ентузијастичним агентом за продају некретнина, двојицом огорчених зависника од Икее, трудницом, самоубилачки настројеним мултимилионером и проклетим зецом. Када полиција коначно буде упала у стан, затећи ће га... празног.

А онда се таоци јаве полицији са својим бескорисним исказима и сазнајемо шта се стварно догодило. Или не? Јер највеће загонетке и даље су пред нама. Како је пљачкаш успео да побегне? Зашто су сви тако бесни? И шта је НАОПАКО с људима ових дана?

„Не дајте да вас Узнемирени људи заварају на први поглед. Иза бескрајно забавне приче о превари и обмани стоји Бакманова дивна изјава љубави животу и елегија о смрти. Прича у коју је уткан широк спектар емоција. Не смете пропустити овај роман.“ Litteratursiden

„Мада је Бакманов тон често на граници између очајања и помирености, он нашу пажњу држи непоколебљиво својим хумором и неочекиваним обртима. И увек нам пружа наду.“ Dagens Nyheter

„Иако ћете се углавном грохотом смејати док будете читали Узнемирене људе, то је прича о људима који пате и не знају шта да раде са својим болом. Бакман своје јунаке описује са много нежности којој је тешко одолети. Обавезно прочитајте роман, поготово ако сте и сами повређени или усамљени.“ Dagbladet