Сриједа, 30. новембар 2022. године Представљена збирка поезије ауторке Јелене Калајџије
У Народној библиотеци “Филип Вишњић” представљена је збирка поезије “Прљави сњешко на усијаној хауби”, ауторке Јелене Калајџије. Иначе, ова збирка поезије објављена је прошле године као један од лауреата награде “Новица Тадић” Завода за проучавање културног развитка Србије.

За мене је то једно велико бреме, јер је Новица Тадић један од, мени лично, најдражих и најчитанијих писаца”, рекла је Јелена Калајџија и додала да је збирка поезије “њен првенац лијепе књижевности у издавачком смислу”.
До сада сам се више кретала са “друге стране”, као књижевни критичар, есејиста, али драго ми је да је ова књига угледала свјетлост дана. “Прљави сњешко” је блага критика онога што живимо, јер нашег сњешка су упрљали и ставили га на усијану хаубу, али се некако држи. Ту је и та интертекстуална паралела са “Мачком на усијаном лименом крову”, а то донекле наговјештава шта се у овој збирци може наћи, али она свакако, колико год да нуди идеје и поруке, представља једно интимно дијељење са читаоцима, што је по мени увијек био храбар корак”, рекла је Калајџија.

Рецензент ове збирке пјесама Мирко Демић рекао је да му представља велико задовољство што је вечерас у бијељинској библиотеци на промоцији књиге у чијем је завршном изгледу учествовао.
Вјерујем да је награда отишла у праве руке и да ће Јелена обогатити српску књижевност”, рекао је Демић који је јавности познат као романописац, приповједач, есејиста, драмски писац, публициста, приређивач, а добитник је и бројних награда. Модератор вечерашње промоције збирке пјесама била је Валентина Живић.