Петак, 3. април 2015. године Отворена 47. изложба карикатура "Пјер"

У Бијељини је отворена 47. изложба карикатура "Пјер", на којој је представљено 120 радова.Уредник у "Вечерњим новостима" Бојан Љубеновић рекао је да ова изложба, коју вечерас имају прилику да виде грађани Бијељине, представља српску изложбу карикатура."То значи да се све најбоље што српска карикатура данас има у овом тренутку, налази управо овде", истакао је Љубеновић.

Изложбу ове године чини 120 карикатура, а на конкурс је стигло више од 500 радова."То значи да је тек сваки пети ушао у ужи избор, те да је селекција била веома строга, као и сваке године", рекао је Љубеновић, отварајући изложбу коју су организовали Народна библиотека "Филип Вишњић" и компанија "Новости" из Београда.

"Златног Пјера", као највеће и најпрестижније произнање у свијету домаће карикатуре, добио је карикатуриста "Вечерњих новости" Тошо Борковић, коме је ово пети "Златни Пјер".

"Жири је изабрао оне карикатуре које су на њега оставиле најјачи утисак. Гледа се, наравно, ликовност и цртеж и рука, али је важна универзалност поруке, а понекад и актуелност. Све се то мери и на крају добијамо најбоље од најбољих", навео је Љубеновић и додао да су нијансе одлучивале о најбољима.

Он је навео да су теме које фигурирају у оквиру "Пјера", углавном, готово увијек исте. "Пјер` сецира домаћу глупост, корупцију, однос према суседима, према власти ...однос према ЕУ, и то су, углавном, теме којим се наши карикатуристи баве уз, наравно, карикатуре које су посвећене портретима", рекао је Љубеновић.

Он је напоменуо да "Пјер", не само у домаћим, него и у свјетским условима, представља "прву лигу фестивала карикатуре".

Изложба ће бити отворена до 9. априла.