Од понедјељка до петка од 8 до 19 сати
Суботом од 9 до 13 сати

Почетна  //  Дешавања  //  Дешавања  //  Четвртак, 28. јануар 2016. године Отворен кутак за слијепа и слабовида лица о идржана академиоја поводом 10 година постојања Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица РС

У Народној библиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини данас је отворена Аудио брај интернет клуб читаоница за слијепа и слабовида лица.
Директор Библиотеке Јован Цвјетковић рекао је да се на овај начин обиљежава и 10 година рада Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске.
Цвјетковић је захвалио Удружењу слијепих регије Бијељина и Савезу слијепих Републике Српске које је уступило опрему за уређење кутка и позвао сва слијепа и слабовида лица да користе ове услуге библиотеке.

Библиотекар Петра Рајковић рекла је новинарима да читаоница за сада има 50 електронских књига и 50 књига у Брајевом писму, а од 87 чланова Удружења слијепих и слабовидих лица регије њих 74 су већ чланови Народне библиотеке.

Директор Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске Желимир Радиновић најавио је да ће деценија њеног рада бити свечано обиљежена у 10 градова Српске.

Према његовим ријечима, Специјална библиотека за слијепа и слабовида лица има 600 корисника и фонд од 8.500 књига, значајну издавачку дјелатност, као и часописе у аудио форми на Брајевом писму.

Осим Бањалуке, гдје се налази Специјална библиотека, у још седам градова Републике Српске постоји опрема која дјелимично омогућава приступ информацијама и задовољавање културних потреба слијепих и слабовидих лица.

Поводом деценије рада Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске у Народној библиотеци у Бијељини одржана је свечана академија на којој су уручене награде побједницима осмог књижевног конкурса ове установе. Директор Специјалне библиотеке Желимир Радиновић рекао је да је књижевни конкурс као круна њеног рада прошле године био у знаку обиљежавања стотину година од рођења Бранка Ћопића о теми "Златна бајка о људима".

Књижевник Горан Дакић, који је био предсједник жирија на овогодишњем књижевном конкурсу, рекао је да је пријављено 49 радова од 23 учесника.

Прва награда припала је Никици Банићу из Инђије, друга Божидару Дринићу из Српца а трећа Радовану Синђелићу из Богатића.

У библиотеци је отворена и изложба Саше Ђукића, младог умјетника из Српца који има статус слабовидог лица. Након Српца, Бањалуке и Зворника, изложба је отворена  и у Бијељини и посјетиоци ће је моћи погледати  до  14. Фебруара.