Од 20. јула 2020. године библиотека ради са корисницима од понедјељка до петка од 7:30 - 18:00 часова. Читаоница је отворена сваки радни дан од 10 - 16 часова уз ограничени број корисника, обавезно ношење маске и поштовање хигијенско-епидемиолошких мјера. Захваљујемо на разумијевању.

Петак, 8. јун 2018. године Промовисана књига Саше Мирића

У препуној сали Народне библиотеке "Филип Вишњић" одржана je промоција књиге "За све је крив Бењамин Калај" бијељинског историчара и публицисте Саше Мирића.

Ради се о краткој студији која је заснована на тези да је Бењамин Калај, аустроугарски врховни управник у Босни и Херцеговини од 1882. до 1903. године, утемељио бројне погубне политичке обрасце који су као негативно историјско насљеђе остали везани за БиХ све до данас и спадају међу основне узрочнике тешког живота у нашој земљи.

- Превише је сличности између друштвено-политичких процеса из периода аустроугарске окупације Босне и Херцеговине и дешавања у новијој историји ове земље, да би то била случајност! Реалнија је претпоставка да је политика Бењамина Калаја послужила као модел неким великим силама модерног доба за остварење истих циљева којима је тежила и Аустро-Угарска крајем 19. и почетком 20. вијека.

У том смислу, Калајев режим у БиХ може се посматрати као идеолошки и методолошки образац каснијим настојањима одређених међународних фактора за доминацијом на овим просторима. Такве тенденције кулминирале су 90-тих година 20. вијека и тај процес још траје у пуном капацитету. Кључне карактеристике али и бројни детаљи политичких и свеукупних друштвених збивања у БиХ у посљедње три деценије, и данас, свој архетип имају управо у Калајевој политици. С обзиром на вишедеценијске поражавајуће резултате такве политике по становнике БиХ, оправдано је поставити тезу да Бењамин Калај сноси велики дио историјске кривице за несрећу ове земље и народа који овдје живе. У тој тези сам Калај је, уствари, парадигма једног ширег, погрешног и неутемељеног система размишљања и дјеловања у Босни и Херцеговини - истакао је Саша Мирић.
Аутор је навео више закључака којима оправдава постављену тезу, користећи примјере истих или сличних идеја, тежњи и акција више различитих фактора у Калајево и данашње вријеме.