Почетна  //  Дешавања  //  Дешавања  //  Четвртак, 5. септембар 2019. године "Научни концепти у филмовима о суперјунацима"

У Бијељини је одржано предавање "Научни концепти у филмовима о суперјунацима", да би дјеци и тинејџерима били приближени неки од најновијих концепата из области науке.
"Они се упознају о научним објашњењима неких појава, и то језиком који је за њих прихватљив", истакла је Јелена Калинић, која је у Народној библиотеци "Филип Вишњић" одржала предавање организовано у сарадњи са Друштвом за промоцију природних наука "Наука и свијет".

Калинићева, која је и потпредсједник овог друштва, рекла је новинарима да се за предавање бира тема блиска младима, којима су данас настојали да појасне све научне концепте у филмовима о суперхеројима.

"Научници објављују радове у вези са тим филмовима, конкретно истраживања о вјештачкој интелигенцији, генетској терапији, епигенетици, мутацијама, те свему што није у програмима наших школа, а што је дио опште научне писмености", навела је Калинићева.

Она је додала да су циљна група када је ријеч о научним темама у филмовима углавном тинејџери, а предавања су прилагођена и основцима.

"Углавном је ријеч о ученицима, али су добродошли и пензионери јер је језик којим говоримо једноставан, без великог броја научних термина", рекла је Калинићева.

Она је подсјетила да су ова предавања, у оквиру пројекта "Дијалог за будућност" који реализују УНИЦЕФ, УНДП и УНЕСКО, до сада одржана у неколико општина и градова БиХ, а до краја пројекта ће их бити двадесетак.

Калинићева очекује да ће након реализације овог пројекта дјеца показати већу усмјереност ка природним, базичним и примијењеним наукама, те стећи основна знања о ономе што не уче у школи.

"Гесло овог пројекта јесте наука као заједнички језик планете. Ту је једини језик наука - периодни систем, математика и физика, формуле", истакла је Калинићева.