Почетна  //  Дешавања  //  Дешавања  //  Петак, 6. септембар 2019. године Промовисана књига о петнаестој генерацији Учитељске школе у Бијељини

Књига "Опчињени просвјетом - петнаеста генерација Учитељске школе у Бијељини", коју су приредили некадашњи ученици те генерације Тихомир Несторовић и Перица Глигић, промовисана је вечерас у Народној бибиотеци "Филип Вишњић" у Бијељини.

Глигић је рекао да је ова књига угледала свјетло захваљујући његовој иницијативи, али највећим дијелом захваљујући преданом раду Несторовића. "Трудили смо се да урадимо оно што до сада нико није урадио, прикупили смо све материјале за те четири године, од 1964. до 1968. године, и записали да не би било заборављено", рекао је Глигић новинарима, изразивши задвољство и наду да ће књига служити будућим генерацијама. Глигић је рекао да је Несторовић предано радио на слагању текстова, а да је он иницијатор да књига буде написана.

Несторовић је истакао да је ова књига "казивање о једној младости" и дуг према 3.500 учитеља које је Учитељска школа у Бијељини школовала, као и дуг професорима. Он је подсјетио да је 15. генерација имала 164 ученика расподијељених у пет одјељења. "Писали смо искључиво о себи, о нама", рекао је Несторовић и додао да је посао на овој књизи био и лијеп и тежак, али да су ипак успјели да прикупе грађу за 224 странице и фотографије. Он је рекао да би Учитељска школа требало да буде бренд града. Професор који је предавао 15. генерацији Учитељске школе Душан Мандић рекао је да је ово за њега дирљив сусрет са овом генерацијом и градом Бијељина, у којем је започео службу и основао породицу.

"Прошло је 55 година од првог дружења са ученицима и књигом, а сада послије свих тих година књига је опет повод да се видим са њима", рекао је Мандић који данас живи у Крагујевцу. Домаћин ове вечери, директор Народне бибиотеке "Филип Вишњић" Јован Цвјетковић напоменуо је да ће књига бити дигитализована, те подсјетио да је Учитељска школа наставила да ради послије посљедњег рата, те да је он њен први дипломирани учитељ.