Од 20. јула 2020. године библиотека ради са корисницима од понедјељка до петка од 7:30 - 18:00 часова. Читаоница је отворена сваки радни дан од 10 - 16 часова уз ограничени број корисника, обавезно ношење маске и поштовање хигијенско-епидемиолошких мјера. Захваљујемо на разумијевању.

Петак, 28. фебруар 2020. године Изложба "Болница Стобарт" Велики рат из женског угла

Изложба Народне библиотеке "Вук Караџић" из Крагујевца "Болница Стобарт" о британским болничаркама у Србији током Великог рата отворена је у бијељинској библиотеци, гдје ће гостовати наредних 15 дана.
Директор крагујевачке библиотеке Мирко Демић рекао је на отварању да је значај ове изложбе и у томе што показује женско виђење рата, разбија предрасуду да западни свијет не разумије Србе и да им није наклоњен, а посебно јер обнавља културу сјећања у српском народу и њеном његовању међу младим људима.

Аутор изложбе Татјана Јанковић рекла је новинарима да је ријеч о изложби коју прати и истоимена књига у којој су објављени преводи сјећања три британске болничарке које су 1915. године боравиле у хуманитарној мисији у Крагујевцу.

"Оно што је веома значајно у њиховим успоменама је труд да промене слику о Србима и Србији која је владала у свету до избијања Првог светског рата", истакла је Јанковићева.

Наводећи да је пољска болница у Крагујевцу, смјештена испод 60 шатора, названа по жени која је предводила британску хуманитарну мисију Мејбел Синклер Стобарт, Јанковићева је рекла да је њена сјећања 2016. године објавила издавачка кућа "Прометеј", 100 година након што су објављена на изворном енглеском језику.

"Необјављена сећања ми смо објавили у књизи, то су текстови Монике Стенли која је водила дневник и извјештавала за британску штампу из Крагујевца, Олив Олдриџ и Мејбел Дирмер, која је писала писма породичном пријатељу", рекла је Јанковићева.

Она је додала да се Дирмерова заразила тифусом и да је умрла у Крагујевцу, гдје је и сахрањена на градском гробљу, наводећи да је њен син био чувени антиратни пјесник Џефри Дирмер.

Изложбу која чува сјећање на хероине Великог рата у хуманитарној мисији у Србији први су у Бијељини видјели ученици медицинских занимања у Средњој медицинској и пољопривредној школи, који су у пратњи професора присуствовали њеном отварању.