Август 2022

Пет пријатеља у шкрипцу - Инид Блајтон

„То је сад чудно место… некакви звуци ноћу… и магла… и светлуцање…“

Пет пријатеља стигли су у снежне планине Велса и једва чекају да се скијају и санкају.

Ускоро им пажњу привлаче чудни догађаји у Старим торњевима – тајанственој кући чија власница већ дуже време није виђена. Упозорени су да се не приближавају, али како да послушају кад мисле да је она заробљена унутра?

Барбара, Ката и два чуда једна - Растислав Дурман

Старе приче су и данас важне.

Бака Ката живи на салашу са гуском Барбаром, која стално гунђа и нешто приговара. Чекајући да јој дође у госте унука која се исто зове Ката, бака увежбава са гуском Барбаром бајке које ће причати девојчици. Истовремено, док не допутује на салаш, унука Ката шаље писма баки описујући шта се догађа у њеном животу у граду. Али у каквој су вези бакине старинске бајке са данашњицом? Може ли машта из прошлости да понуди решење за проблеме деце која сада иду у школу?

Сјајно испричана, невероватно духовита и вешто испреплетана прича о мудрости, пријатељству и породици. И о гускама, наравно.

П. С. Катине илустрације у књизи нацртао је њен вршњак, десетогодишњи Лео.

Права, правцата штреберка: Ах, те звездице - Холи Смејл

Харијет Манерс зна много тога. Између милион других, корисних чињеница она зна и неке потпуно небитне, као на пример ове:

* да су Кинези измислили тоалетни папир у ролни још пре 15 векова;

* да је реп комете увек окренут у супротном смеру од Сунца;

* да просечно људско срце откуца 70 пута у минути, чак и онда кад је сломљено и тужно.

Али, Харијет не зна ништа о томе како да стекне нове пријатеље у свом новом разреду. Не може да разуме ни зашто је њени стари другови ођедном избегавају...