Од 20. јула 2020. године библиотека ради са корисницима од понедјељка до петка од 7:30 - 18:00 часова. Читаоница је отворена сваки радни дан од 10 - 16 часова уз ограничени број корисника, обавезно ношење маске и поштовање хигијенско-епидемиолошких мјера. Захваљујемо на разумијевању.

11. март 2014. године Чедомир Антић, историчар одржао посебан час о првом свјетском рату

Гостујући у Народној библиотеци „ Филип Вишњић“ на "Посебном часу о Првом свјетском рату" историчар Чедомир Антић изјавио је да су тезе да је сарајевски атентат узрок Првог свјетског рата и да је "Млада Босна" била терористичка организација ненаучне и политичке.

Антић је рекао да је то потврдила и анкета Би-Би-Си-ја, недавно проведена међу британским историчарима. "Од 11 историчара који су били анкетирани само је један рекао да Србија има кривицу за рат, а сви остали су одговорност за рат видјели у великим силама, гдје је она објективно и била", истакао је Антић и подсјетио да је Европа и прије 1914. године била на ивици европског, и у то вријеме и свјетског рата. "У овом тренутку смо суочени са проблемом и политичким и културним. Европска унија, која постоји од 1992. године, исходиште је дугог низа ратова који су почели са Првим свјетским ратом. Европа је ушла у тај рат као континент на којем се налази шест од шест великих сила и у поседу тих сила је било скоро 50 одсто светског копна", навео је Антић. Он је нагласио да је 1989. године Европа пошла ка уједињењу до 1992. године у нади да ће бити пет великих сила свијета, а без икакве војне снаге, зависна економски, енергетски и војно од ваневропских фактора, прије свега САД, Руске Федерације и Кине. "Наравно да интелектуалци - политичари желе да нађу неки одговор на почетак Првог светског рата, јер је тешко рећи да су генерације европских политичара грешиле. Лакше је рећи да смо, ето, били на ивици да се ујединимо, да створимо мега-империју и око свега да се споразумемо. Али ту, по њима, има један некултуран народ који је увек правио проблеме, 1990, 1940, а и 1914. године", рекао је Антић. Он је додао да је то, међутим, "плитак поток из којег желе да извуку воду", наводећи примјер спора који је имао актуелни градоначелник Лондона Борис Џонсон, написавши озбиљан текст о постојању ревизије историје међу политичарима. Антић је оцијенио да су се и Србија и БиХ добро припремиле за обиљежавање стотину година од почетка Првог свјетског рата, те навео податак да је по глави становника Србија издвојила више новца него Велика Британија. "Грешка је високе политике што није продуцирала један добар филм, по могућности холивудски, о овим догађајима", сматра Антић. Он је најавио да ће Србија и Република Српска у оквиру овог обиљежавања имати велику конференцију у Београду, Вишеграду и у Бањалуци. "Србија и Република Српска су спремне за оно што нас чека 28. јуна", рекао је Антић. Предавање "Посебан час о Првом свјетском рату" организовао је Слобомир П Универзитет Бијељина у сарадњи са Народном библиотеком "Филип Вишњић", у оквиру обиљежавања 100 година од почетка Првог свјетског рата.